5.4 C
New York
Pátek, 29 března, 2024

Buy now

spot_img

Narodil se Ježíšek opravdu na Vánoce? Spíše ne

Narození Ježíše Krista slaví křesťané po celém světě 25. prosince. Podle historiků je nicméně prakticky vyloučeno, aby se křesťanský spasitel narodil v tento čas.

Vánoční svátky se slaví prakticky po celém světě. Někde nosí dárky Santa Claus, Děda Mráz, případně Ježíšek. Jedná se radostný čas plný hojnosti spojený s dáváním nejrůznějších dárků. Lidé v křesťanském světě slaví tyto svátky v úzkém rodinném kruhu a společně si zpíváním koled připomínají narození Ježíše. Trávení času s rodinou samozřejmě obsahuje i hraní nejrůznějších her, popíjení alkoholu a všeobecné veselí.

Oslavy narození Ježíše Krista byly nicméně přesunuty do prosincového období, tak jak to všichni známe, až několik stovek let po jeho smrti. Zajímavostí totiž je, že první tři staletí po vzniku křesťanství se nic takového jako narození Ježíše Krista vůbec neslavilo.

Podle prakticky všech významějších historiků se narození Ježíše přesunulo na datum 25.12. kvůli pokřesťanštění dříve pohanských oslav slunovratu zvaných Yule (germánsky).  Podobné slavnosti měli jak Římani, Keltové, Germáni, tak i pozdější křesťanstvím nepolíbení Slované.

Římani při Saturnáliích bujaře slavili a už tehdy se jednalo o svátek, kdy si mezi sebou dávali dárky. Podoba s křesťanskými Vánocemi je patrná už na první pohled. Zdobení vánočního stromečku je rovněž spjato s germánským a keltským svátkem.

V evangeliích najdeme k narození Ježíše Krista informaci, že se narodil v době, kdy pastýři pásli dobytek pod širým nebem. V Izraeli se nicméně stáda pasou od března do listopadu. V prosinci se zkrátka zvířata na pláních pást nemohla.

Hledáním skutečného Kristova narození se historikové zabývají i dnes. Shodnout se ale stále nedokáží. Nejvíce se narození křesťanského spasitele zasazuje do období podzimu, jsou však i tací, kteří předpokládají narození Krista naopak spíše v jarních měsících. V současnosti je ovšem uhádnout narození Ježíše čistá loterie, která si s ničím nezavdá v hazardních hrách. Bylo by docela zajímavé vidět, jaký kurz by na tuto událost vypsali sázkové kanceláře. Podle německého teologa Oskara Cullmana nebylo pro prvotní církev hledání skutečného data Kristova narození žádným dogmatem.

Betlémská hvězda je podle biblických příběhů symbolem narození spasitele. Podle moderních výpočtů, které vycházely z myšlenek Johannese Keplera, došlo přibližně sedm let před naším letopočtem k velké konjukci Saturnu s Jupiterem. Konkrétně se jednalo o data 25. května, 30. září a 5. prosince. Vzdálenost obou planet se v tu dobu zmenšila na pouhý jeden stupeň, což mělo za následek velice snadno pozorovatelnou anomálii.

Oslavy narození Ježíše Krista v prosinci zkrátka nedávají z logického hlediska příliš smysl. To ale vlastně nejspíše vůbec nevadí. Tradice stejně vznikají většinou poměrně nahodile a důležité je prožít vánoční svátky radostně. Ať už tento rok za východem betlemské hvězdy vidíte především stoupající růst ceny Bitcoinu, nebo se chcete navrátit k tradičním hodnotám, užívejte si tento slavnostní čas především v klidu a míru.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles